Nagy bajban van az európai gázpiac

2025. március 30. 18:23

Az első igazán hideg tél, amióta Európa a legtöbb orosz vezetéken nem kap gázt, gyorsabban kimerítette a tartalékokat, mint általában, ráadásul a fennmaradó ukrán tranzit januárban leállt.

2025. március 30. 18:23
Gázvezeték, illusztráció

A tavasz végétől megkezdődik az európai gáztárolók újratöltése, de most a gázpiac teljesen tanácstalan – írja a Világgazdaság. Az árak magasak, a geopolitikai helyzet bizonytalan. Április első heteiben eldől, a kereskedők elkezdik-e az újratöltést vagy kivárnak inkább.

Normál esetben a tüzelőanyagok általában olcsóbbak nyáron, ami lehetővé teszi a kereskedők számára, hogy profitot termeljenek a nagy mennyiségű gáz tárolásával, hogy aztán eladják, amikor a kereslet ismét megnő a következő fűtési szezonban. De idén messze nem normális a helyzet.

Az első igazán hideg tél, amióta Európa a legtöbb orosz vezetéken nem kap gázt, gyorsabban kimerítette a tartalékokat, mint általában, és 
a helyzet még rosszabbá vált, amikor a fennmaradó ukrán tranzit januárban leállt. A szűkülő piac miatt magasabbak lettek a nyári árak, mint a következő téliek, ami teljesen felborítja a szokásos menetrendet. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Rövid távon megoldást kell találni, hogy elinduljanak a tárolási folyamatok, még akkor is, ha az árak magasak – mondta Russell Hardy, a Vitol Group energia-kereskedő óriás vezérigazgatója a Bloombergnek. A tét nagy: ha télre nem sikerül megtölteni a tárolókat, ráadásul az időjárás is hidegebb lesz a szokásosnál, az árak az egekbe szökhetnek.

Az Európai Bizottság szabályai előírják, hogy a tárolóhelyeknek november 1-jéig 90 százalékos telítettséggel kell rendelkezniük. 

Azonban a közelmúltbeli viták óriási bizonytalanságot teremtettek a szabályok végrehajtásával kapcsolatban, ami az árak ingadozásához vezetett és a kereskedőket találgatásra késztette.

A referencia-határidős árak az utóbbi hetekben csökkentek, mivel spekulációk indultak, hogy a feltöltési célokat esetleg lazítani fogják, valamint optimizmusra ad okot a tűzszünet lehetősége Ukrajnában. Ha a háború hamarosan véget érne, és valamennyi orosz gáz visszatérne a piacra, az árak valószínűleg csökkennének, de ez a lehetőség egyelőre még nagyon távolinak tűnik.

Ezt is ajánljuk a témában

Jelenleg a gázárak körülbelül 50 százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt — csaknem 40 euró megawattóránként — és valószínűleg fenn kell maradniuk a jelenlegi szinten vagy magasabb szinten ahhoz, hogy a nyáron elegendő cseppfolyósított földgázt vonzzanak.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitóképünk illusztráció: Fotó: Lars Penning / AFP

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
falcatus-2
2025. március 30. 20:30
lukasenko: "A Yamal vezeték sértetlen csak hát az orosz elzárta 2022 áprilisában..." Szóról-szóra ezt hazudta pár hete is. Beteges hazudozó.
falcatus-2
2025. március 30. 20:28
"A szűkülő piac miatt magasabbak lettek a nyári árak, mint a következő téliek,..." ????
lukasenko
2025. március 30. 20:00
, ráadásul a fennmaradó ukrán tranzit januárban leállt. A Yamal vezeték sértetlen csak hát az orosz elzárta 2022 áprilisában.
Szerintem
2025. március 30. 19:50
"Az Európai Bizottság szabályai előírják, hogy a tárolóhelyeknek november 1-jéig 90 százalékos telítettséggel kell rendelkezniük" Ennek így különösebb értelme nincs. Van ország amelyiknek csak nagyon kicsi, másoknak meg jóval nagyobb tároló kapacitása van, a fogyasztásaikhoz képest. Egyiknek, a 90% töltöttség se elég a télre, másoknak meg elég lehet az egész évre is. Ha már meghatározza az EU, a fogyasztás arányában sokkal értelmesebb lenne. Egyébként meg miért is kell ezt megszabnia, egy központi vízfejnek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!